Klub plastikových modelářů

KPM - ODRY

Tento web je provozován za podpory firem:

Oderský pohár patří mezi nejstarší veřejné modelářské soutěže v České republice. Počtem modelů sice nepatří mezi nejvýznamější soutěže, ale pravidelně se zde schází velmi dobrá parta lidí a velmi dobrých modelářů, kteří modelaří mnoho let, ale také mnoho nadějných mladých modelářů hlavně z Moravskoslezského kraje. Jedná se o tradiční bodovací soutěž a i přes stále výraznější oblibu soutěží typu líbí - nelíbí, zůstaneme u formátu bodovací soutěže i nadále.

2023   2022   2021   2020   2019   2018   2017   2016   2015   2014   2013   2012   2011   2010   2009
45. ročník - 18.3.2023

45. ročník Oderského poháru se nám podařilo obnovit po dlouhých třech letech, kdy přerušení bylo zaviněno v letech 2020 a 2021 situací kolem nemoci Covid 19 a v roce 2022 nebylo ještě vše jisté a nakonec jsme na začátku roku na schůzi KPM - Odry soutěž zrušili. Ani letošní ročník nebylo úplně jednoduché po přerušení obnovit, ale povedlo se a my jsme mohli opět soutěžící modeláře přivítat pod střechou Střední školy Odry, která nám své prostory poskytuje již 9 let za což jsme zástupcům školy velmi vděční.
Ještě týden před soutěží jsme nevěděli kolik přijede modelářů a z kterých klubů. Nakonec jsme byli příjemně překvapení vysokou účastí, protože se nám sešlo celkem 42 modelů ve všech soutěžních kategoriích. Přesněji, v žákovské kategorii 7 modelů v céčku a 5 modelů v béčku, v kategorii kadetů to byly 4 modely v céčku a 2 modely v béčku, v tradičně nejobsazovanější seniorské kategorii to bylo 11 modelů v céčku a 6 modelů v béčku a v klubové soutěži se nám sešlo celkem 7 modelů tří a vícemotorových létajících strojů. Náš klub měl zástupce ve třech kategoriích, 2 modely přivezl Martin do seniorského céčka, 1 model jsem přivezl já (ano po dlouhých letech jsem něco slepil a přivezl na soutěž) a v klubovce jsme měli dva zástupce a to Martina a Jarka se svými modely.
Po registraci všech zúčastněných modelů a modelářů jsme mohli soutěž zahájit. Vybraní rozhodčí zasedli k přiděleným modelům a pustili se do náročné práce s bodováním. Vzhledem k vysoké kvalitě vybraných rozhodčích bylo bodování zvládnuto velmi rychle. Po vyhodnocení a nachystání výsledkových listin jsme nachystali vyhlášení výsledků a po 14. hodině jsme mohli s vyhlášením začít. A jak jsme vlastně dopadli s našimi modely? Martin měl trochu smůlu a jeden z jeho modelů, konkrétně Spitfire měl během bodování drobnou nehodu a nemohl nadále pokračovat v soutěži. Hurricanu se naštěstí nic nestalo a hrdě bojoval i za svého vyřazeného spolubojovníka. Bil se statečně, stejně jako ve svých nejlepších letech během bitvy o Británii, ale na lepší jak 4. místo to nestačilo. Já jsem v béčku dopadl o něco lépe a moje X-47B skončila na 2. místě. V klubovce skončila Martinova B-17 na děleném druhém místě a Jarkovo Ar 234 C-3 skončilo na děleném 4. místě. Oderský pohár získal stejně jako v minulém ročníku (2019) Dušan Ritz z Kopřivnice, tentokrát se Spitfirem Mk.Vb. Závěrem chci poděkovat všem soutěžícím modelářům a hlavně rozhodčím za pomoc při bodování modelů. Děkujeme a těšíme se za rok nashledanou.
Modelem pro příští klubovou soutěž byl zvolen Mig-25. Uděláme malý kompromis a pro příští ročník zkusíme zrušit jediné omezení, které tato soutěž měla a to měřítko 1/72, takže můžete postavit libovolně velkou pětadvacítku. Je to sice ruský stroj, které se v dnešní době netěší zrovna velké oblibě, ale byl vybrán pro ročník, který se měl konat v roce 2021. Taky věřím, že politika do modelařiny nepatří a letadla nemůžou za svůj původ a za to co se dnes děje. Nakonec, Messerschmitty a Focke-Wulfy se dnes lepí jako na běžícím pásu a prakticky nikdo nepřemýšlí nad tím, že kdysi v temných dobách bojovali na druhé straně barikády.
(text + foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie
Nahoru

45. Ročník - 2022

45. ročník Oderského poháru přesunutý z roku 2020 a 2021 byl vzhledem k předchozí najasné situaci v ČR, znásobenou i nechutí členů KPM - Odry k organizaci opět zrušen a přesunut na rok 2023. Tak nám držte palce, to už by se podařit mohlo.

Nahoru

45. Ročník - 2021

45. ročník Oderského poháru přesunutý z roku 2020 byl bohužel vzhledem k nařízením vlády a opatřením spojenými s bojem proti nemoci COVID-19 opět zrušen a přesunut na rok 2022. Tak nám držte palce, že už se to konečně podaří.

Nahoru

45. Ročník - 2020

45. ročník Oderského poháru byl bohužel vzhledem k nepříznivé epidemiologické situaci související s nemocí COVID-19 v ČR přesunut na rok 2021 a doufáme, že se nám podaří jej uskutečnit.

Nahoru

44. Ročník - 23.3.2019

44. ročník Oderského poháru se konal již tradičně pod střechou Střední školy Odry, které tímto děkujeme za poskytnutí prostor pro pořádání naší malé soutěže. Zdá se mi, že za pár let již nebude pro koho soutěž pořádat. Kdyby nepřijeli kluci z děrného, tak můžeme zrušit žákovské kategorie. V kadetech je to velice podobné, ale na druhou stranu jsme měli v kadetech obsazené obě kategorie, sice jen třemi modely, ale je to přeci jen zlepšení. Seniorské kategorie bývají standardně lépe obsazované a nejinak tomu bylo i letos. V déčku jsme nakonec měli dva modely. Velkým překvapením se pro mě stala klubová soutěž, kde se nám nakonec sešlo šest Harrierů, což je pěkné číslo.
A jak to celé dopadlo? Martin měl tentokrát model v seniorském béčku (I-16) a jednoho Harriera v klubovce. I-16 skončila na třetím místě a Harrier byl podle hlasování přítomných modelářů a návštěvníků vyhodnocen jako nejlepší. V tomto roce jsme také obnovili myšlenku Oderského poháru a byl vyhlášen model s největším bodovým ziskem napříč kategoriemi a tím byl vyhlašen Dušan Ritz a jeho Airacobra. Cenou pro absolutního vítěze byla plaketa a soudek piva. Díky štědrosti sponzorů jsme opět mohli podpořit všechny malé modeláře v žákovských kategorích. Děkujeme všem soutěžícím modelářům, návštěvníkům a nakonec i rozhodčím za pomoc při bodování modelů. Díky a příští rok nashledanou.
Modelem pro příští ročník naší klubové soutěže byl zvolen tří a vícemotorový létající stroj v měřítku 1/72.
(text + foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie


Nahoru

43. Ročník - 24.3.2018

Již 43 let se scházíme na naší soutěži s názvem Oderský pohár, tedy já osobně ne, mě se to týká cca posledních 25-ti let. I tento rok se naším útočištěm stala Střední škola Odry a tak to doufám zůstane dalších pár let. Pro tento rok jsem se musel nedobrovolně ujmout i zahájení soutěže, protože Pepa byl v práci a Jarek byl hlasově indisponován a na mém projevu to bylo znát, prostě praxe je praxe. V tomto roce jsme také zavedli vyhlašování výsledků podle modelu, který je běžný například v Příboře nebo ve Frýdku. Funguje to tak, že pokud se na prvních třech místech objeví modely od jednoho modeláře, pak umístění a cenu dostává modelář pouze za model s nejvyšším bodovým ziskem a na bednu se automaticky posouvá model, který je na dalším místě. Je to podle mne spravedlivější i vzhledem k ostatním modelářům.
Opět jsme měli obsazené prakticky všechny kategorie, kromě kadetů, ale to je takový standard, který není potřeba dále komentovat. V žácích to bylo po sedmi modelech v c-čku i b-čku, v seniorech devět modelů v c-čku, kde jsme měli svého jediného zástupce a to hned se dvěma modely a sedm modelu v b-čku. V d-čku byly stejně jako v minulém roce 4 modely, ale byla mezi nimi i raritka v podání třistapadesátinového Walruse viz první fotka v galerii. Naše klubová soutěž o nejlepšího Lynxe se asi setkala se zájmem, protože na stole stálo vyrovnaných pět těchto "mixérů". Bodování tedy bylo opět časově náročné, ale nakonec se vše zvládlo a po snězení klobásek a párků, jsme mohli vyhlásit výsledky. Martin svou kategorii opět vyhrál a i jeho, druhý model by skončil na bedně, ale díky nově zavedenému pravidlu se to povedlo pouze tomu lepšímu modelu. Zároveň také vyhrál naší klubovou soutěž "LYNX". Opět se nám podařilo díky štědrosti sponzorů podpořit nejmensí modeláře a každý, kdo soutěžil v jedné ze žákovských kategorií si domů odnesl nový model. Děkujeme všem zúčastněným modelářům a návštěvníkům za účast a samozřejmě také rozhodčím za pomoc při bodování. Děkujeme a příští rok neshledanou.
A nakonec zbývá odtajnit model pro klubovou soutěž na příští ročník. Je to zase něco co nepotřebuje vzletovou dráhu, ale vrtulník to není, takže to je ... ne POGO to taky není ... je to Harrier všech verzí a všech výrobců. Jediným omezením je opět jen to úpadkové měřítko 1/72.
(text + foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie


Nahoru

42. Ročník - 18.3.2017

Máme za sebou další myslím, že vydařený ročník naší dluholeté bodovací soutěže s názvem Oderský pohár. Opět nás svými prostory hostila SŠ Odry, za což této organizaci velice děkujeme a doufáme, že nás příště neodmítnou. Jak jsem psal minule, že udělám pořádek s časem na přejímku modelů, tak jsem to skutečně udělal! A byli jsme hodně drsní, přejímku jsme zkrátili na pouho pouhých 45 min a abychom se mohli déle válet v postelích, tak jsme posunuli začátek na 9. hodinu ranní. Tímto ukončuji organizační blok a vrhnu se na zhodnocení soutěže.
Letos se nám po delší době podařilo obsadit všechny kategorie, až na b-čko v kadetech, ale obecně kategorie kadetů je slaběji obsazována prakticky na všech soutěžích, na kterých se pohybuji. Abych mluvil konkrétněji tak v obou žákovských kategoriích jsme měli po 6-ti modelech, v již výše zmíněných kadetech to byly tři modely v c-čku a seniorské kategorie byly standardně obsazeny velmi kvalitně, v c-čku 8 modelů a v b-čku dokonce 11 modelů. V d-čku, které je bez rozdílu věkových kategorií to byly 4 modely a nakonec naše klubové soutěž, kde se nám sešly pouze 3 Super Sabry.
Musím se přiznat, že jsem rozhodčím to seniorské béčko vůbec nezáviděl, protože modely byly opravdu velmi pěkné. Já měl dost starostí s bodováním modelů v seniorském céčku, které bylo velmi vyrovnané, protože prvních pět modelů skončilo v rozmezí 3,5 bodu. V této kategorii, také soutěžil jediný zástupce oderského klubu Martin, který svou kategorii nakonec vyhrál. Po obodování všech modelů, jsme zasedli k přátelské diskuzi a výborným klobáskám. Prostě standardní postup, který se opakuje již několik let. Po svačince a krátké pauze, která byla věnována zpracování výsledků a tisku diplomů, přišlo na řadu závěrečné vyhodnocení soutěže a předání cen úspěšným modelářům. Díky štědrosti sponzorů jsme také mohli rozdat modely všem přítomným dětem, což je velmi chvályhodný počin. Děkujeme všem zúčastněným modelářům, sponzorům i návštěvníkům naší soutěže, bez kterých by to prostě nešlo a příští rok opět nashledanou.
Samozřejmostí je také odtajnění modelu pro příští ročník klubovky. Tentokrát to bude něco s vrtulí a hned se dvěma najednou, ale pokud se těšíte na něco druhoválečného, tak Vás opět všechny zklamu, protože je to mixér. Jeden z vrcholů britského leteckého průmyslu Westland Lynx všech verzí a výrobců v úpadkovém měřítku 1/72. (text: Petr Husák, foto: Petr Šustek a David Damek)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie

Nahoru

41. Ročník - 12.3.2016

Po loňském jubilejním ročníku přišel na řadu zase jen obyčejný 41. ročník naší klasické dlouhotrvající soutěže Oderský pohár. Tento ročník jsme opět uspořádali v prostorách SŠ Odry a vypadá to, že díky vstřícnosti vedení školy v tom budeme i nadále pokračovat. Prostory školy jsou pro naše účely naprosto vyhovující a jsme s nimi spokojeni, tak proč hledat někde něco jiného.
Jak je u nás zvykem, tak přejímka modelů je sice od 8:00, ale na to se nehraje, protože je až do 9:45, takže všichni dorazí stndardně až na desátou. Ale já to tak nenechám, já v propozicích na příští ročník udělám změnu a změním konec přejímky modelů z 9:45 na 9:00, tak a máte to! :-D Tak jsem si postěžoval a jdeme na zhodnocení soutěže. Opět se nám podařilo přilákat na soutěž žáky a to hned ze tří klubů, z Děrného, Kopřivnického Apola a z Příbora, To nám dělá velkou radost. Bohužel nedorazil ani jeden kadet. V seniorských kategoriích bylo obsazení standardně dobré, ale velmi jednostranné, takové Apolovské viz výsledkovka. Bohužel nedorazili kluci z Frýdku - Místku. Naštěstí i domácí měli jedno želízko v ohni a to standardně Martina s Fw 190 A-8 v c-čku. Do odznaků dorazil zase jen jeden model a v naší klubové porovnávací soutěži se nakonec sešly čtyři tornáda (no čtyři, 2 kompletní, u jednoho to něják nevyšlo s lakem a jedno zůstalo v barvě základního materálu :-D). Takže si myslím, že modelů bylo celkem dost a rozhodčí se určitě nenudily. Jak už bývá zvykem, tak to zase byl boj o každý bodík, hlavně v seniorských kategoriích. Martin se svým fokoušem nakonec skončil druhý po nelítostném boji se Zerem Miloše Völkla (zase?), stejně jako minulý ročník. Proč se ti Němci s těma Japoncema furt musí mezi sebou řezat? :-D Klubovku po sečtení všech hlasů nakonec vyhrálo pouštní Tornádo Pepy Šlapky (a proč nebylo růžové?). Takže si myslím, že se nám soutěž zase vydařila, rozdali jsem všechny ceny a příští rok se těšíme na shledanou.
A ano, samozřejmě ještě zmíním model pro příští ročník klubovky. Bude to zase roura (to už asi jiné nebude, musím se přiznat, že je to hlavně kvůli mě) a to ta nejlepší šavle ze všech šavlí, prostě Super Šavle neboli North American F-100 Super Sabre všech verzí a výrobců. Jen to měřítko holt musí být 1/72. (text: Petr Husák, foto: Petr Šustek)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

FotogalerieNahoru

40. Ročník - 21.3.2015

A je to za námi, jubilejní 40. ročník Oderského poháru proběhl v sobotu 21. března v prostorách SŠ Odry. Abych pravdu řekl, tak žádná velká sláva se nekonala, prostě žádný ohňostroj nebo letecký den s nízkými průlety burácejících strojů, ale jen a pouze naše malá regionální soutěžičička pro pár zasvěcených. Jediné co je na naší soutěži obdivuhodné je právě ten 40. ročník (ovšem pozor: v řadě bez přerušení!).
Ale zpět k soutěži, protože máme napsáno v propozicích, že přejímka modelů je od 8:00 do 9:45, tak to samozřejmě znamená, že všichni soutěžící dorazí až na desátou. Tak máme čas si od osmi posedět a pokecat (no není to úplně pravda, ale to nevadí, postěžovat si můžu). Po přejímce modelů a naverbování rozhodčích jsme mohli soutěž zahájit. S radostí jsme zjistili, že máme opět po delší době hojně obsazené obě žákovské kategorie, protože k nám opět zavítali modeláři z Děrného (děkujeme). Takže se nám sešlo 5 modelů v c-čku a stejný počet modelů v b-čku a dokonce i jeden kadet se našel. V seniorech to bylo o poznání lepší 8 modelů v c-čku i v b-čku. Odznak byl tentokrát jenom jeden. Ještě musím zmínit naši snad již tradiční klubovou porovnávací soutěž, kde se nám tentokrát sešlo pět Hornetů, po jednom od Jarka Meduny, Martina Husáka a Dušana Ritze a dva "Sršni" přilétly z letky Pepy Šlapky. Kromě klubovky (což je skoro povinnost) nás v bodovaných kategoriích zastupuje tradičně jen Martin. Tentokrát to bylo v seniorském c-čku s Bf 110E a v odznacích s Rafalem, takže nic nového. A jak to všechno nakonec dopadlo? To se nejlépe dozvíte ve výsledkové listině viz odkaz pod článkem. V klubovce se nejvíce líbil Martinův Super Hornet a jeho Bf 110E v seniorech skončila po ukrutném boji s Japonským Zerem (a já myslel, že to byli spojenci :-D) Miloše Völkla na druhém místě.
Jak jsem psal na začátku, žádné fanfáry, žádná sláva, ale jen a pouze malá regionální soutěž pro modeláře z okolí, kterým musím poděkovat za účast. Protože bez modelářů, kteří jsou ochotní dovézt svůj model a ještě na něj nechat sahat někoho cizího (bodovačka), by naše soutěž neměla smysl. Ještě jednou děkuji za účast všem žákům, pro které jsou podobné soutěže hlavně pořádány.
A aby bylo vše, tak Vám ještě dlužím model pro další ročník klubovky. A tím je zase roura a zase dvouroura, Tornado všech verzí a jakéhokoliv výrobce, jedinou podmínkou je jako vždy měřítko 1/72. (text + foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie


Nahoru

39. Ročník - 15.3.2014

Tak se to přece jenom povedlo a v sobotu 15. března se konal již 39. ročník naší tradiční modelářské soutěže. A proč s tím povzdechem na začátku, protože ještě měsíc před soutěží jsme přes veškerou snahu neměli prostory pro pořádání soutěže a mysleli jsme, že snad soutěž zrušíme. Asi půl roku před termínem poháru jsme se dozvěděli, že ve středisku volného času, kde se soutěž pravidelně pořádá, probíhá rekonstrukce a zcela určitě nebude vše hotovo do půlky března. Tak začalo shánění nových vhodných prostor (což vůbec není jednoduché). Nakonec nám pomohla Střední škola Odry, která nám poskytla dvě učebny. Ze začátku jsem měl drobné obavy, ale později se ukázalo, že toto prostředí je velmi vhodné pro naše podmínky.
Tak a teď se pokusím zhodnotit soutěž samotnou. Nebýt kluků z Kopřivnice a Frýdku - Místku, tak to můžeme zabalit, dříve jezdily ještě zástupci z Příbora a Děrného. I přes tento drobný nedostatek se ale sešlo dost modelů, aby bylo možné zaplnit všechny vypsané kategorie s vyjímkou kadetů. Nejvíce modelů bylo již tradičně v seniorských kategoriích a to 6 modelů v c-čku a 5 modelů v b-čku. V žácích to bylo poněkud slabší, 3 modely v c-čku a 4 modely v b-čku. Po roční pauze se podařilo vyhlásit i odznaky v měřítku 1/144, kdy se nám sešly rovněž tři modely. A samozřejmně nemohla chybět dá se říci již tradiční klubovka, tentokráte s modelem F-5E Tiger II od firmy HobbyBoss, ve které byly zastoupeny pouze tři modely z domácí stáje a to model Martina Husáka, Jarka Meduny a Pepy Šlapky, který se přítomným asi líbil nejvíc a tak vyhrál. V bodovaných kategoriích nás zastupoval (již tradičně) pouze Martin Husák a to s jedním modelem v kategorii odznaků a s jedním modelem v seniorech v c-čku. Oba modely měly celkem úspěch, protože malý Mig svou kategorii vyhrál a žlutý Hellcat, který mimochodem nebyl původně stavěn jako soutěžní model, skončil třetí.
Závěrem bych chtěl poděkovat Střední odborné škole Odry za poskytnutí přístřeší na poslední chvíli a také všem, kteří se jakkoliv podíleli na pořádání této akce. Samozřejmě také všem modelářům, kteří k nám pravidelně jezdí a bez nichž by soutěž neměla smysl. Již se těším na příští jubilejní 40. ročník a na hojnou účast ze strany modelářů.
Pro příští ročník jsme samozřejmně také vybrali model pro klubovou soutěž, který jsme vybírali dlouho a pečlivě a doufáme, že jich bude více než obligátní tři kusy. No prostě je to zase roura a to F/A - 18 Hornet všech verzí a jakéhokoliv výrobce, jedinou podmínkou je měřítko 1/72.
(text + foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie
Nahoru

38. Ročník - 16.3.2013

16. března se uskutečnil 38. ročník Oderského poháru, který se po vyjasnění vztahů, nakonec opět konal v obvyklých prostorech bývalého DDM v Odrách. Ještě ve třičtvrtě na devět ráno (cca 15 min. před zahájením soutěže) jsme si mysleli, že to můžeme zabalit a jít domů, protože kromě nás, tedy pořadatelů, tam nebyl nikdo. Nakonec (za vše mohlo počasí) dorazili kluci z Frýdku - Místku a z Kopřivnice, takže i nějaký ten model byl na stolech nakonec k vidění. Nějáký ten model znamená, v seniorech 8 modelů v b-čku a 11 modelů v c-čku. Bohužel již tradičně menší zájem ze strany žáků a kadetů, v žácích pouze 3 modely v c-čku, v b-čku 1, který nakonec soutěžil ve společné kategorii s jedním jediným kadetem. Také se nám bohužel nesešel ani jeden model v měřítku 1/144, ale zato jsme měli 3 "jestřáby" v naší klubové soutěži, bohužel bez mé účasti (prostě to nestíhám).
A jak je to se soutěžními ambicemi našich členů? Kdyby nelepil bratr, tak to můžeme jít zabalit (nechápu jak to jenom všechno stíhá ... chodí do práce, po večerech pro mě kreslí výkresy a kdy lepí to opravdu netuším). No abych ho moc nepřechválil, měl model pouze v c-čku a ne zcela hotového "jestřába" v klubovce. A jak dopadl? Skončil na 1. místě, chce se mi skoro napsat jako obvykle, ale to by mohlo vypadat, že bodování neprobíhá zcela v duchu Fair - Play, když je domácí. Na druhou stranu jeho nedokončený jestřáb nedostal ani hlas. Po třech ročnících naší klubové soutěže kdy bral pokaždé první cenu, mu ji letos vyfoukl Pepa Šlapka se svým bílo - oranžovým Jayhawkem americké pobřežní stráže, musím ovšem podotknout, že velmi pěkným. Závěrem chci poděkovat sponzorům (sobě a Rosťovi Axmannovi z Avax models) za ceny pro soutěžící a musím říct, že se soutěž nakonec povedla. Děkuji všem soutěžícím a návštěvníkům a doufám, že se minimálně ve stejném počtu sejdeme i příští rok.
Mimochodem, pokud by někoho zajímalo, zda budeme pokračovat v tradici klubové porovnávací soutěže s určeným typem modelu, tak ano budeme a pro příští rok jsme vybrali model F-5E Tiger II jehož výrobcem je nečekaně opět firma HobbyBoss. Model je levný, "celkem" pěkný a má málo dílů, takže by měla být stavba bez větších problémů. Navíc se k němu nedá sehnat skoro nic navíc, takže se nemusíme zdržovat zbytečnostma. (text: Petr Husák, foto: Pavel Šenk) Tímto Pavlovi děkuji, bo já jsem lopata a nechal jsem foťák doma.

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie

Nahoru

37. Ročník - 17.3.2012

V sobotu 17.března se uskutečnil 37. ročník Oderských pohárů. Soutěž se konala v obvyklých prostorech bývalého DDM v Odrách. V tradiční bodovačce se nejvíce modelů sešlo v seniorských kategoriích, dvanáct ve dvaasedmdesátkách a devět ve čtvrtkách. V kadetech přijel pouze jeden modelář, ale zato se třemi modely a mezi žáky se sešlo sedm modelů v "úpadkovém" měřítku, ve čtvrtkách nebyl tentokrát ani jeden model. A to všichni žáci a kadet byli z Apola Kopřivnice. Tak mě napadá "to už se nikde jinde nelepí?". Je to celkem škoda, protože jsme měli pro mladé modeláře připraveny velmi pěkné ceny. Kromě výše zmíněných kategorií, byly vyhlášeny doplňkové kategorie bez rozdílů věkových kategorií. První byly odznaky v měřítku 1/144 a druhou pak klubovka s modelem Mi-26 od Zvezdy, v obou se nám sešly tři modely. Členové našeho klubu měli své modely hlavně v klubové soutěži s Mily, kam přispěli svými výtvory Pepa Šlapka, Jarek Meduna a moje maličkost, další členové se k nám bohužel nepřidali. Já jsem měl ještě po jednom modelu v kategoriích 1/144 a 1/72.
Celkově se soutěž povedla, dokonce i počasí nám letos přálo, a jsme rádi za všechny modeláře a návštěvníky, kteří nás tento rok navštívili a snad je budeme moci uvítat i příští rok, protože je značně nejasná budoucnost samotného Centra volného času v Odrách. Proto s pozvánkou na příští rok ještě počkáme, až do ujasnění situace kolem centra. Sami věříme v zachování centra a tím i naši soutěže, protože najít jiné vhodné prostory, by bylo téměř nemožné. (text: Martin Husák, foto: Petr Husák)

P.S.: Přestože, je příští rok nejistý jsme optimisty, a proto jsme si vybrali model na příští klubovku. Jako vhodný kandidát byl po roční pauze opět zvolen model firmy Hobbyboss. Tentokrát ale bude na výběr ze šesti stavebnic. Jedná se o model vrtulníků UH-60 Black Hawk a jeho další verze, které Hobbyboss nabízí.

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie

Nahoru

36. Ročník - 19.3.2011

Přesně na Josefa, tedy 19. března, proběhl 36. ročník naší tradiční soutěže. Letos se nám sešly modely do všech vypsaných kategorií plus dva mimo soutěž, celkově čtyřicítka modelů, což není na naše skromné poměry vůbec špatné. Nejvíce obsazené byla kategorie žáků ve čtvrtkách a kategorie seniorů ve dvaasedmdesátkách, obě po devíti modelech. Díky pomoci zúčastněných modelářů, proběhlo hodnocení modelů hladce a hlavně ve velmi příjemné a družné atmosféře, za což každý dostal malé občerstvení. Kromě občerstvení bylo možno našetřené korunky utratit i za modely a různé pomůcky, které dovezli prodejci.
Po loňské úspěšné premiéře jsme letos vyhlásili 2. ročník speciální klubové soutěže na předem určený model letounu, tentokrát na téma F-86F Sabre od firmy HobbyBoss v měřítku 1/72. Sejbrů se nám sešlo celkem šest, z toho tří v kamufláži akrobatické skupiny Blue Impulse, velice pěkně postavených a proto porota složená z přítomných soutěžících modelářů a návštěvníků neměla lehké rozhodování. Nakonec po sečtení všech hlasů vyhrál o jeden jediný hlas můj Sejbr v kamufláži FAH (Fuerza Aérea de Honduras) před Sejbrem Romana Kresty ve What-If kamufláži ČSLA. Tím jsem se dostal k našim modelům, kromě klubovky, kde jsme měly čtyři, jsem model přihlásil jenom já v měřítku 1/72 a nakonec jsem obsadil první místo. Závěrem chci poděkovat sponzorům, kteří přispěli cenami a všem účastníkům, jak soutěžícím tak návštěvníkům, kteří se přijeli pouze podívat a bez jejichž účasti by naše snaha přišla vniveč. Už teď se těšíme na setkání s Vámi na příštím ročníku Oderského poháru v roce 2012. (text + foto: Martin Husák)

P.S.: Protože se nám líbí přímé srovnání stejných modelů, chceme v tomto pokračovat i nadále. Na příští ročník jsme při volbě vhodného typu trochu zariskovali a udělali změnu oproti dvěma předchozím ročníkům. Zvolili jsme typ o něco novější, větší a stavebně náročnější než doposud, ale přesto věříme, že se několik nadšenců s dostatečně prostornou vitrínou přidá a doveze svůj model ukázat. Abych Vás moc nenapínal, tím vybraným typem není nic menšího než Mil Mi-26 "Halo" od Zvezdy příp.Revellu v měřítku 1/72. Ne, nejedná se o překlep, opravdu jsme zvolili tohoto drobka, nejen kvůli jeho velikosti, ale také kvůli pěkné stavebnici, která se navíc prodává za velice slušnou cenu vzhledem k velikosti. A hlavně pro tu představu několika takových prcků vedle sebe. :-)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

FotogalerieNahoru

35. Ročník - 20.3.2010

Rok se sešel s rokem a 20. března 2010 proběhl jubilejní 35. ročník naší modelářské soutěže. Letošní účast nebyla tak početná jako loni, ale přesto považuji letošní ročník za celkem povedený. Proč celkem? Protože nás překvapil malý počet přihlášených žáků a kadetů - konkrétně čtyři žáci a pouze jeden kadet a to je opravdu zoufale málo. Přijeli pouze mladí modeláři z Děrného a jeden z Kopřivnice, zato velice potentní, kteří dali dohromady tolik modelů, že se daly vyhlásit obě kategorie žáků. Jediný účastník kategorie kadetů byl nakonec hodnocen společně se seniory a nevedl si vůbec špatně. Nelze se tedy divit, že oproti loňsku se naprosto obrátil počet modelů v neprospěch žákovských a juniorských kategorií. V seniorech bylo ve čtvrtkách osm a ve dvaasedmdesátkách devět modelů, což je na naše podmínky velice slušné.
Letos poprvé jsme kromě tradičních soutěžních kategorií vyhlásili speciální kategorii o nejhezčí Mig-15bis/UTI od firmy Hobbyboss v měřítku 1/72 postavený bez prodávaných doplňků. Počet přihlášených Migů nás mile překvapil (celkem se sešlo pěkných 7 patnáctek) a bylo se na co dívat. Migy byly hodnoceny systémem líbí-nelíbí a tak hodnotil každý, kdo k tomu měl nebo chtěl co říci a přestože se objevily náznaky jistého ovlivňování hodnotících modelářů, samozřejmě v rámci fair-play :-), nakonec i tato kategorie byla ohodnocena objektivně. Byla to taky jediná kategorie, do které jsme přispěli svými modely, ale bohužel pouze moje maličkost a Pepa Šlapka. A můj Mig se asi líbil nejvíce, když jsem nakonec dostal diplom :-). A protože se zvláštní kategorie povedla, určitě pro příští ročník nachystáme další, snad stejně zajímavou. Budeme doufat, že vybereme něco pěkného, levného a hlavně dobře sestavitelného, prostě sen každého modeláře.
Závěrem musím poděkovat sponzorům, kteří přispěli velice zajímavými cenami a také všem soutěžícím, kteří k nám letos přijeli. Už teď se těšíme na setkání s Vámi na příštím již 36. ročníku naší soutěže. (text: Martin Husák, foto: Petr Husák)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie


Nahoru

34. Ročník - 21.3.2009

21.3.2009 se konal již 34. ročník této naší soutěže, který byl opravdu velmi vydařený. Letos k nám po loňské absenci opět zavítala delegace z Kopřivnice, alespoň její část, zbytek Kopřivničáků byl u našich slovenských bratrů v Popradu. Samozřejmě nesmím opomenout ani další modelářské kluby, jako Frýdek-Místek, Děrné, Příbor a všechny ostatní. Nejvíce modelů bylo jako obvykle v žákovských kategoriích, které se samozřejmě bodovaly o to hůř. V seniorské kategorii bylo sice méně, ale zato velmi kvalitních modelů. Vyzývám proto všechny modeláře, kteří patří do seniorské kategorie, aby začali konečně lepit a nevymlouvali se pořád na to, že nemají čas, viz moje maličkost.
Při bodování modelů bylo jako vždy veselo, hlavně při občerstvení rozhodčích, kteří si během bodování pochutnávali na párcích a kávě a poté bez váhání vytvářeli krásnou patinu svými mastnými prsty na soutěžních modelech. Toto bylo samozřejmě ihned zohledněno při bodování v kolonkách "Provedení zbarvení" a "Celková patina a plastičnost" :-).
Abych se ale dostal k výsledkům domácích modelářů. Z domácích modelářů soutěžil pouze (jako obvykle) Martin Husák a z časových důvodů (nemá čas, musí pracovat pro jednoho hnusného kapitalistu :-) ) přivezl model, který původně neměl být soutěžní, přesto nebo snad právě proto se umístil na bedně a obsadil 2. místo v kategorii I.b. (text: Petr Husák, foto: Josef Šlapka)

Výsledky všech kategorií najdete ve výsledkové listině.

Fotogalerie

Nahoru

© KPM - Odry Petr Husák | 2023